|
04.10.2009 - 20:12
Tänään - sateisena sunnuntaina - lapset halusivat kaverinsa kanssa leipoa. Äkkiä muistin tämän leivosreseptin, jota halusin kokeilla. Resepti on myös yksinkertainen lasten kanssa leivottavaksi.
Paistoimme 6 munan kaakaosokerikakkupohjan sen verran suureksi säädetyssä irtoreunavuokassa (pohjaton), että leikkasimme vain yhden täytevälin. Olisi tämän voinut paistaa kääretorttupohjanakin, kuten alkuperäisessä ohjeessa. Kostutimme pohjan omenamehulla.
Täyte 3 dl kermaa 1/2 dl vaniljakreemijauhetta 1 dl marianne crush
kiille 5 dl laimennettua (punaista)mehua 2,5 dl hyytelösokeria
Vatkaa kerma vaahdoksi. Lisää vatkauksen loppuvaiheessa kreemijauhe ja marianne crush. Levitä täyte kostutetun pohjan päälle ja nosta päällimmäinen kakkupohja täytteen päälle. Kostuta ylin kakkupohjakerros. Levitä ohut kerros hilloa kiinnittämään vadelmat pohjaan. Levitä vadelmat pohjan päälle ja lusikoi kiille marjojen päälle. Anna olla hetki kylmässä ennen leivoksiksi leikkaamista.
Edit 5.10.09: Tämä leivos ei ollut yhdistelmänä ihan minun makuuni. Täyte oli oikein maistuva ja vadelmat ihania, mutta yhdistelmänä ei vain ihastuttanut.
Dream kirjoitti 04.10.2009 - 21:12
Hei, löysin vasta hienon blogisi Kakkuhelmen sivujen kautta ja täältähän löytyi kaikenlaista hienoa! Ihania nuo prinsessakakut :) Linkitin sivusi, toivottavasti käy? Minunkin sivut voit halutessasi linkittää. Mukavaa syksyä!
Raila kirjoitti 04.10.2009 - 21:18
Ihanan näköisiä leivoksia!!!
Pullahiiri kirjoitti 04.10.2009 - 21:45
Kiitos! Minut saa kyllä linkittää.
Kati kirjoitti 05.10.2009 - 09:40
Kuullostaa kyllä aivan ihanalle!:P
Tiina/TastyCake kirjoitti 05.10.2009 - 13:41
Ihanan näköisiä leivoksia! Minäkään en ole mitekään mieltynyt tuon mariannen ja marjojen yhdistelmään, vaikka molemmat yksinään maistuvatkin...
Tintsu kirjoitti 07.10.2009 - 08:10
Ooooooiii varmasti tosi hyviä<3 Linkitän siut jos ei haittaa! :)
Anulilli kirjoitti 07.10.2009 - 16:36
Ihanan ja oikein raikkaan näköistä! Minä ite tykkään tuosta yhdistelmästä, joten nämä kyllä maistusivat mulle! =)
suvi kirjoitti 19.10.2009 - 13:53
Moi! Minkälaisessa purkissa tms. tota vaniljakreemijauhetta myydään? Mistä sitä kannattaa kaupasta etsiä? Mä olen monta kertaa koittanut katsoa, mutten löydä mistään. :D
Pullahiiri kirjoitti 19.10.2009 - 15:07
Suvi: Minä olen ostanut muistaakseni Millet-merkkistä vaniljakreemijauhetta ihan citymarketista. Se on ollut leivontahyllyssä läpinäkyvissä pusseissa, joissa iso etiketti. Toivottavasti löydät!
|
Kirjoittaja
Pullahiiren leivontanurkka Sivut sisältävät lähinnä omia leipomuksiani. Olen ihan tavallinen kotiäiti ja rakastan kovasti leipomista. Välillä onnistun hyvin ja välillä uunissa käryää... Reseptit ovat vapaassa käytössä, mutta ethän kopioi kuvia blogistani! Voit lähettää minulle sähköpostia osoitteeseen: pullah( a )suomi24.fi Arkisto
2010 2009 2008 2007 2006
Tällaisen hienon tunnustuksen sain Kattimatikaisen blogista! Kiitos!!
Yhteystiedot
Pullahiiri sähköpostiosoite pullah @ suomi24.fi (jätä nuo tyhjät paikat tuosta @-merkin molemmin puolin pois) |