Kojelauta |  Seuraa blogia |  Lisää blogeja |  Luo blogi! | 
Anna bloggaajalle lahja | Sivun alkuun | Seuraa blogia | Ilmoita blogista
07.11.2009 - 18:35

Veljeni kummipojan äiti täyttää tänään pyöreitä vuosia. Kesällä tavatessamme hän sanoi ohimennen haluavansa tissikakun omille synttäreilleen. Yllätys, yllätys tämä tissikakku matkasi tänään hänelle syntymäpäivälahjaksi .


Tämän tein ihan samaan tapaan kuin kaikki aikaisemmatkin tissikakut (tämä oli jo nro 9 ). Paistoin sokerikakkupohjan suuressa lasagne-vuokassa. Täytteenä kakussa on vadelmamousse (6 dl vispikermaa, 2 dl vadelmasosetta, 4 liivatelehteä, tomusokeria, vaniljasokeria). Kakun päällä marsipaania, mustat osat sokerimassaa. Marsipaanin alla sokericreme, jolla myös pursotin nuo verkko-osat.




Paljon Onnea Seija!!

seija kirjoitti 07.11.2009 - 20:13
Toiveeni on toteutunut... kiitos täydellisestä yllätyksestä!! Olen tuntenut juuri tämän kakun omakseni, kokoakin oli asiaankuuluvasti kasvatettu :) En meinannut hennoa koskea, mutta varovasti ylärintaa sit maistettiin ja nyt tekeekin mieli lisää - niin hyvää! OLET TOSIMESTARI
Nina kirjoitti 07.11.2009 - 20:35
Todella upee! =)
Kati kirjoitti 07.11.2009 - 21:08
Kyllä on upeat tissit!;)
Pullahiiri kirjoitti 07.11.2009 - 21:39
Seija: Mukava kuulla, että yllätys pysyi yllätyksenä ja että oli mieleinen :o) Kiitos itsellesi!
Kiitos Nina ja Kati!
Pioni kirjoitti 08.11.2009 - 09:56
Komeet ryntäimet! ;D
Ebe kirjoitti 08.11.2009 - 19:48
Upea kakku ja mahtava väritys :DDDD Ihana tuo verkkokuviointi, todella tasainen marsipaanipinta!
seija kirjoitti 09.11.2009 - 15:09
Vielä on "tissi" jäljellä ja tulipa mieleeni vinkata, että hyvin säilyisi jääkaapissa upeana ja hyvänmakuisena reilut parisen päivää etukäteenkin hankittuna (omassa pakkauksessaan). Nii-in, upean tasaista työtä päältä ja sisältä - ihan ykkönen koko Hiiri!!
Pullahiiri kirjoitti 09.11.2009 - 21:16
Kiitos Ebe ja Pioni!

Seija: Kiva kuulla, että maku on ollut kohdallaan! Syötäväksi se on tarkoitettu :o) Laitan sulle vaikka kuvia sähköpostilla, niin voit ihastella jatkossakin...
Heli kirjoitti 21.11.2009 - 23:30
Upeat tissit! Täydellinen kakku=). Kiitos kommetistasi, tulin heti tänne ja ihania kaakkuja täältä löytykin. Taatusti tulen uudestaan=)
Piia kirjoitti 28.02.2010 - 12:24
Hei, suunnittelen 40-v. täyttävälle veljelleni vastaavanlaista kakkua.. Kiitos hyvästä ideasta :) mietin tässä vain, että kuinka suuren sokerikakkupohjan tähän kakkuun teit?
Pullahiiri kirjoitti 28.02.2010 - 14:26
Piia: Kiva, että idea nappasit mukaasi! Harmi kun nyt en tarkalleen muista! Luulisin, että sen 8-10 munan pohjan paistoin kuten yleensä :o) Mitoita kakun koko syöjien määrän mukaan sekä sen mukaan minkä kokoinen vuoka sinulla on. Toki voit paistaa kakkupohjan myös pellillä ja siitä sitten muokkaat sopivan kokoiseksi.
Nimesi
Sähköpostiosoitteesi (ei näytetä yleisesti)
Kotisivusi osoite
Muista tietoni selaimen evästeessä seuraavia kommentointeja varten
Seuraa tähän kirjoitukseen tulevia kommentteja (mikä tämä on?)
Kommentti
Voit käyttää kommenteissasi seuraavia HTML-elementtejä: a, b, i, u, code
Kirjoittaja

Pullahiiren leivontanurkka

Sivut sisältävät lähinnä omia leipomuksiani. Olen ihan tavallinen kotiäiti ja rakastan kovasti leipomista. Välillä onnistun hyvin ja välillä uunissa käryää... Reseptit ovat vapaassa käytössä, mutta ethän kopioi kuvia blogistani!

Voit lähettää minulle sähköpostia osoitteeseen: pullah( a )suomi24.fi

Kävijälaskuri

Ilmainen www-laskuri

11.12.06 lähtien
Ja kävijälaskuri taas sekoilee
16.6.2007
Kurkistus blogiini

 

 

 

 

 

 

 


 



 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 

 

 
 
 
 
 

 

   

 



 
   








 

























 

Tällaisen hienon tunnustuksen sain Kattimatikaisen blogista! Kiitos!!


Yhteystiedot

Pullahiiri

sähköpostiosoite

pullah @ suomi24.fi

(jätä nuo tyhjät paikat tuosta @-merkin molemmin puolin pois)