|
01.01.2010 - 12:35
Tällaisella leivonnaisella meillä herkuteltiin eilen
Löysin rocky road brownies-ohjeen ulkomaalaisesta a year from Oak Cottage-blogista. Hieman muokkasin reseptiä itselle sopivammaksi...
Rocky Road brownies
90g taloussuklaata 120g voita 4,8dl sokeria 4 munaa 2 rkl vaniljasokeria 2,4dl vehnäjauhoja 1/2 tl suolaa
päälle n. 1 dl maitosuklaata rouhittuna 5 dl pieniä vaahtokarkkeja 1,5 dl pähkinöitä (saksanpähkinöitä ja cashew) suklaata
Kuumenna kattilassa rasva ja sulata siihen suklaa. Ota pois levyltä ja kaada joukkoon sokerit. Vatkaa ja lisää munat yksitellen hyvin vatkaten. Sekoita keskenään jauhot, vaniljasokeri sekä suola ja sekoita edelliseen. Paista leivinpaperilla vuoratussa vuokassa 35-40 min. 180 asteessa. Vuokan koko n. 22x22 cm. Brownies saa jäädä keskeltä kosteaksi ja pehmeäksi. Nam! Murskaa suklaa. Levitä browniesin päälle suklaarouhe, hieman pilkotut pähkinät sekä vaahtokarkin. Käytä uunissa vielä n. 5-10min. ajan. Sulata päälle hieman suklaata raitoina. Anna jäähtyä ja leikkaa paloiksi. Itse en antanut jäähtyä, joten palat jäivät leikatessa aika rouheiksi.... Lämmitin kakkua hieman ja tarjoilin vanilja-jäätelöpallon kanssa.
Makeaa Vuotta 2010!
|
Kirjoittaja
Pullahiiren leivontanurkka Sivut sisältävät lähinnä omia leipomuksiani. Olen ihan tavallinen kotiäiti ja rakastan kovasti leipomista. Välillä onnistun hyvin ja välillä uunissa käryää... Reseptit ovat vapaassa käytössä, mutta ethän kopioi kuvia blogistani! Voit lähettää minulle sähköpostia osoitteeseen: pullah( a )suomi24.fi Arkisto
2010 2009 2008 2007 2006
Tällaisen hienon tunnustuksen sain Kattimatikaisen blogista! Kiitos!!
Yhteystiedot
Pullahiiri sähköpostiosoite pullah @ suomi24.fi (jätä nuo tyhjät paikat tuosta @-merkin molemmin puolin pois) |
Mukavaa leivontavuotta 2010 Sinullekin!
Iloista alkanutta uutta vuotta!!
Lumiomena: Jos teit näitä tänään, niin lämmitä huomenna ja syö jäätelön kanssa... Nam, ovat niin hyviä. Maku tasaantuu ja muutenkin brownien pohja vetäytyy oikein meheväksi! Voit toki laittaa linkin blogiisi.
Laita ihmeessä linkki myös minulle ja voit laittaa aina tuohon kotisivusi osoite-kohtaan, niin nimimerkistäsi pääsee sitten omaan blogiisi kurkkimaan. Tulen mielelläni katselemaan blogiasi :o)
Makeaa vuoden jatkoa myös sinulle!
Johanna ja Hanna: Ei muuta kuin kokeilemaan :o)
Kyllä sitä aikaa aina jostain on saanut revittyä... Välillä pitää hieman säätää asioita, että leipomaan kerkeää, mutta eiköhän ihmisen elämässä kaikkeen mukavaan harrastustoimintaan aina aikaa löydy :o)