24.11.2010 - 18:42

Tein viime viikolla vanhempainyhdistyksemme kokoukseen tällaisia pieniä herkkuja. Nuo muffinssit olivat minun makuuni hieman liian banaanisia, mutta kyllä nämä kauppansa teki sekä kokouksessa että varsinkin loput sitten kotosalla! Kyllähän tähän aika paljon banaania tuleekin!

 


 

Muffinssiresepti

(suomennettu kirjasta Hello, cupcakes; Tack&Richardson)


3,2 dl vehnäjauhoja

1 tl leivinjauhetta

1/2 tl soodaa

1/4 tl suolaa

3 banaania

0,8 dl maitoa/kermaa

8 rkl voita

3 dl sokeria

2 isoa munaa

1 tl vaniljauutetta (käytin 1 rkl vaniljasokeria)


Sekoita kuivat aineet keskenään. Muussa banaanit ja maito/kerma keskenään sähkövatkaimella (käytin soseuttajaa). Vatkaa voi ja sokeri vaahdoksi n. 3 minuuttia. Lisää munat yksi kerrallaan sekaan vatkaten. Vatkaa kevyesti jauhot sekä banaani-nesteseos vuorotellen voi-sokerivaahtoon. Laita massa isoon pursotinpussiin ja pursota vuokiin tai nostele lusikalla muffinssitaikina vuokiin. Paista n. 15-20 minuuttia. Kokeile kypsyyttä esim. hammastikulla. Anna jäähtyä.

Tein minimuffinssipellillä nuo muffinssit. En laskenut määrää, mutta muistaakseni kaksi pellillistä noita tuli tuolla ohjeella. Kirjassa lukee tuolla ohjeella tulevan 18 normaalin kokoista muffinssia.


Kuorrute

DULCE DE LECHE BUTTERCREAM Joy the baker

2,4 dl  suolatonta voita huoneenlämpöisenä
3 rkl kermaa
1 tl vaniljauutetta / 1 rkl vaniljasokeria
9,6 dl tomusokeria
ripaus suolaa
2 dl keitettyä kondensoitua maitoa (dulce de leche)

Vatkaa keskenään kondensoitumaito (huom! keitä ensin kondensoitu maito tai osta valmiiksi keitettyä) ja voi sähkövatkaimella. Lisää kerma, vaniljauute/-sokeri, suola ripaus ja lopuksi tomusokeri. Vatkaa koko massa tasaiseksi. Pursota muffinssien päälle haluamallasi tavalla.

Hieman tuota tomusokerimäärää pienensin, mutta koska en niin tarkkaan mitannut, niin en osaa antaa tarkempaa määrää millä itse tein.


Jaana kirjoitti 24.11.2010 - 21:51
Ompas kyllä herkun näköisiä, meillä maistuis varmasti myös... :)
nami-hiiri kirjoitti 24.11.2010 - 23:21
Herkkuja yön pikku-tunneille. Kiitoksella ! ;-))
Marilele kirjoitti 28.11.2010 - 16:38
Herkullisen näköisiä!
Kyökkipiika Kati/arvonta! kirjoitti 29.11.2010 - 19:17
Näyttää herkulta!! tuo "kinuski" on Niin Herkkua!!
Pullahiiri kirjoitti 30.11.2010 - 15:18
Tuohon muffinssitaikinaan tulee tosiaan aika paljon banaania, yksikin voisi riittää... Se myös peitti alleen kinuskin makean ja herkullisen maun. Suosittelen kokeilemaan yhdellä banaanilla, jos joku tätä reseptiä kokeilee.
Marilee kirjoitti 29.03.2011 - 10:08
Kiitos herkullisesta ohjeesta, näitä tein poikani kaverisynttäreille ja oli menestys!! =)
Pullahiiri kirjoitti 29.03.2011 - 11:48
Marilee: Mukava kuulla, että teilläkin nämä maistuivat!
Nimesi
Sähköpostiosoitteesi (ei näytetä yleisesti)
Kotisivusi osoite
Muista tietoni selaimen evästeessä seuraavia kommentointeja varten
Seuraa tähän kirjoitukseen tulevia kommentteja (mikä tämä on?)
Kommentti
Voit käyttää kommenteissasi seuraavia HTML-elementtejä: a, b, i, u, code
Kirjoittaja

www.pullahiiri.com

Tervetuloa Pullahiiren leivontanurkkaan!

Blogista löydät paljon herkullisia makeita ja suolaisia reseptejä niin juhlaan kuin arkeenkin. Lisäksi blogissa on monia ideoita ja vinkkejä kakkujen koristeluun ja muotoiluun.

Olen pitänyt erilaisia kakku- ja koristelukursseja vuodesta 2010 lähtien.

Toivottavasti viihdyt blogissani! Jos jokin asia herättää kysymyksiä tai sinulla on joku leipomiseen tai koristeluun liittyvä ongelma, niin voit kysyä asiasta blogikirjoitusten kommenttilaatikoissa tai lähettämällä minulle sähköpostia osoitteeseen pullahiiri@pullahiiri.com.

Taru Vihavainen

NYT VOIT TILATA PULLAHIIREN MAKEAT KAKUT-KIRJAN SUORAAN KUSTANTAJALTA ILMAN POSTIKULUJA!
KLIKKAA KUVAA LUKEAKSESI LISÄÄ!




Pullahiiren leivontanurkka nyt myös facebookissa!

Kävijälaskuri

Ilmainen www-laskuri

11.12.06 lähtien
Ja kävijälaskuri taas sekoilee
16.6.2007
Kurkistus blogiini

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

  


  
 
 

   




 









 
 

 






 

 

Tällaisen hienon tunnustuksen sain Kattimatikaisen blogista! Kiitos!!


Tällaisen tunnustuksen sain Bella baie blogista kauniiden sanojen siivittämänä! Kiitos!

 


Yhteystiedot

Pullahiiri

sähköpostiosoite

pullahiiri @ pullahiiri.com (välit pois)

(Sähköpostiosoite muuttunut 9.2.2012)

})();