29.02.2012 - 21:53

Tänä aamuna sain (radio kosintoja kuunnellessa) päähäni kaikessa kiireessä, että haluan jotenkin karkauspäivän aiheeseen tehdä kakun. Jonkin aikaa mietin ja itseasiassa alunperin oli ihan toisenlainen ajatus mielessä, mutta lopulta päädyin tällaiseen "korsettimekko"-tyyliin. Näitä olen jo joskus aikaisemmin nähnyt Amerikkalaisilla nettisivustoilla esim. polttari/hääkakkuina. Tässä oma kiiressä tehty versio. Voin sanoa, että jossain vaiheessa taas tuli mieleeni, että pitääkö kiireessä keksiä tällaisia juttuja. Onneksi tämä jäi kotiin, joten sallin nyt hutiloinnit :o)

 

 


Tein 5 munan kaakaoisen sokerikakkupohjan 18/16 cm vuoassa. Vuoan reunat vuorasin pitkällä ja leveällä (tuplasti vuoan reunan korkuset) leivinpaperisuikaleilla. Täytteksi tein vaahdon sulattamalla 200 g maitosuklaata 1 dl kermaa. Kun suklaa oli sulanut, lisäsin vielä 2 dl kermaa sekoittaen joukkoon. Jäähdytys ja vaahdoksi vatkaus. Lisäksi laitoin banaania soseena. Leikkasin kakun kuuteen osaan. Kostutus maidolla. Nämä siis tosiaan niitä, mitä kotoa löytyi extempore... Täytin kakun vuokaan leivinpaperisuikaleita apuna käyttäen samoin kuin pohjaa paistettaessakin. Täyttämisen ja pienen jääkaappihetken jälkeen muotoilin kakun ja levitin pintaan kaakaoisen sokerikreemin. Pinnassa marsipaani vaaleanpunaiseksi värjättynä sekä mustana.

Kakun alla on pieni kakkulautanen, jonka verhoilin marsipaanilla helmaksi ja kakun sitten korsettimalliin. Verhotulle kakkulautaselle sitten nostin tuon koristellun kakun ja laitoin saumakohtaan mustan kaistaleen kiertämään koko kakkua.


Tässä muutama vaihekuva vielä.

 

 

Tässä paistettu korkea kakkupohja. Vieressä tuo kakkuvuoka.

 

 

Täytetty kakku niin, että näkyy tuo leivinpaperi tuossa ympärillä ja kakun korkeus.

 

 

Kakku muotoiltuna.

 

 

Tässä taas huomaa, että kun kiireessä asiat tekee eikä keskity, niin hutiloimiseksi menee. Tosiaan kakussa jo näkyy noita häsläyksen jälkiä ja eritoten kuvauksessa... Unohtui kesken matkaa nuo vaihekuvienkin ottamiset!


Toivottavasti hamekankaita ei koitunut kosijoille tänään vaan pääsette tulevaisuudessa tanssimaan häävalssianne!


Annukka kirjoitti 29.02.2012 - 22:00
Hutilointia tai ei, nii ihana kakkuhan tuo on. Kelpaisi varmasti meidän kahvipöydän koristuksesksi.
Marianne kirjoitti 01.03.2012 - 12:49
Komee on! :)
Pullahiiri kirjoitti 06.03.2012 - 17:22
Annukka: Tosiaan hutilointeja löytyy... Tuon marsipaanin pinnan yritin kiireessä kuvioida, mutta ei onnistunukaan niin kiireellä ja pinta jäi hieman rumaksi. Lisäksi ryppyjä ja muuta epätarkkuutta löytyy... No, tätä voi hieman kritisoida näin ääneen kun ei mennyt kenenkään juhlapöytään, vaan jäi omaan pöytään tarjolle :o)
Marianne: Kiitos!
Nimesi
Sähköpostiosoitteesi (ei näytetä yleisesti)
Kotisivusi osoite
Muista tietoni selaimen evästeessä seuraavia kommentointeja varten
Seuraa tähän kirjoitukseen tulevia kommentteja (mikä tämä on?)
Kommentti
Voit käyttää kommenteissasi seuraavia HTML-elementtejä: a, b, i, u, code
Kirjoittaja

www.pullahiiri.com

Tervetuloa Pullahiiren leivontanurkkaan!

Blogista löydät paljon herkullisia makeita ja suolaisia reseptejä niin juhlaan kuin arkeenkin. Lisäksi blogissa on monia ideoita ja vinkkejä kakkujen koristeluun ja muotoiluun.

Olen pitänyt erilaisia kakku- ja koristelukursseja vuodesta 2010 lähtien.

Toivottavasti viihdyt blogissani! Jos jokin asia herättää kysymyksiä tai sinulla on joku leipomiseen tai koristeluun liittyvä ongelma, niin voit kysyä asiasta blogikirjoitusten kommenttilaatikoissa tai lähettämällä minulle sähköpostia osoitteeseen pullahiiri@pullahiiri.com.

Taru Vihavainen

NYT VOIT TILATA PULLAHIIREN MAKEAT KAKUT-KIRJAN SUORAAN KUSTANTAJALTA ILMAN POSTIKULUJA!
KLIKKAA KUVAA LUKEAKSESI LISÄÄ!




Pullahiiren leivontanurkka nyt myös facebookissa!

Kävijälaskuri

Ilmainen www-laskuri

11.12.06 lähtien
Ja kävijälaskuri taas sekoilee
16.6.2007
Kurkistus blogiini

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

  


  
 
 

   




 









 
 

 






 

 

Tällaisen hienon tunnustuksen sain Kattimatikaisen blogista! Kiitos!!


Tällaisen tunnustuksen sain Bella baie blogista kauniiden sanojen siivittämänä! Kiitos!

 


Yhteystiedot

Pullahiiri

sähköpostiosoite

pullahiiri @ pullahiiri.com (välit pois)

(Sähköpostiosoite muuttunut 9.2.2012)

})();