
Pikeerillä on helppo koristella piparkakkuja ja piparkakkurakennelmia. Me teimme nuorison kanssa pieniä piparkakkutaloja, joiden osat olin ostanut Ikeasta valmiina. Näin meille jäi vain talojen koristelu ja kasaaminen.
Jokainen sai käyttää omaa mielikuvistusta taloissaan ja niinpä jokaisesta talosta tuli hieman erilainen. Kasasimme talo kuumalla sokerilla. Se on minun mielestäni näppärin tapa, sillä sokeri kovettuu nopeasti ja talon kasaus käy ihan muutamissa minuuteissa. Pikeerilläkin voi liimata piparkakkutalojen ja muiden piparkakkurakennelmien osia, mutta sen kovettumisessa kestää huomattavasti pidempään.

Helppo pikeeri
1 (n. 40 g) kananmunan valkuainen
noin 3 1/2 dl tomusokeria
1 tl sitruunamehua
(elintarvikevärejä)
Laita valkuainen vatkauskulhoon ja lisää noin puolet tomusokerista joukkoon. Vatkaa hyvin ja lisää sitruunamehu. Jatka vatkaamista ja lisää tomusokeria sen verran, että saat pikeeristä sovin paksua. Eri tarkoituksiin sopii eri paksuinen pikeeri. Värjää halutessasi elintarvikeväreillä.

Piparkakkutalojen kasaaminen
sokeria tai isomaltoosia
Sulata sokeri paistinpannulla.
Voit käyttää sokerin sijaan myös isomaltoosia, joka pysyy kirkkaana. Isomaltoosia käyttämällä saat kauniit läpinäkyvät saumakohdat. Isomaltoosia voi käyttää myös erilaisten piparkakkutalojen ikkunoissa ja muissa kohdissa, joihin haluat lasimaisen pinnan.
Katso alta kuinka piparkakkutalo on helppo kasata sulatettua sokeria käyttämällä. Jos haluat tutustua vielä tarkemmin piparkakkurakennelmien kasaamiseen, niin kurkkaa kuvitetut ohjeet täältä.
Piparkakkutalon osat kannattaa koristella mahdollisimman pitkälle jo ennakkoon. Ole varovainen kuuman sokerin kanssa, sillä se on todella kuumaa ja polttaa helposti ihon rakkuloille ihoon osuessaan.
Sokerin ei tarvitsisi olla ihan noin tummaa kuin kuvissa, mutta tässä oli jo useampi piparkakkutalo kasattu samoilla sokereilla. Riittää siis, että sokeri on juoksevaa, mutta sen ei pidä olla palanutta.







Kurkkaa myös muut piparkakkuihin liittyvät blogipostaukset:
Piparkakkutaikina
Piparkakkutalon kasaaminen
Pikeeri ja pikkuleipien koristelu